Witam.

W tym miejscu będą pojawiać się opisy oraz porady dotyczące telefonu Samsung Solid GT-B2710 a w szczególności GPS oraz współpracy z programem TrekBuddy.

Jeśli chodzi o parametry to nie będę się tu mocno rozpisywał można sprawdzić tu: link

Telefon, a raczej jego obudowa jest zgodna ze standardem IP67 co oznacza że jest wzmocniona i odporna na wodę i kurz. Dodatkowo ekran jest odporny na zarysowania. Jest też do dyspozycji latarka oparta na diodzie led.

Jeśli ktoś zastanawia się nad tym czy warto nabyć telefon to w necie jest sporo testów np. link. Z mojej strony mogę polecić go osobom które nie lubią “dotykowców”. Troszkę trzeba się przyzwyczaić do grubości ale to nie problem.

GPS

Kolejną zaletą telefonu jest wbudowany moduł Gps. Mamy możliwość odczytu pozycji (długość, szerokość, wysokość)wg odczytu z GPS. Jest też kompas.

Jeśli chodzi o nawigację to wgrane jest Google Maps oraz czasami NaviExpert. Ja akurat miałem ale jeśli niema to nie problem, wchodzimy na stronę link, instalujemy, rejestrujemy i gotowe. Fajnie to wszystko wygląda i funkcjonuje ale ma jeden poważny minus. Do działania potrzebuje połączenia z internetem skąd pobierane są dane, co oczywiście wiąże się z kosztami.

Aby korzystać z mapy bez ponoszenia dodatkowych opłat potrzebna nam będzie inna aplikacja na jave. Jest ich kilka jak np. We-Travel, GpsMid Poland czy TrekBuddy. Ja zajmę się tą ostatnią.

TREKBUDDY

Wszystkie pliki potrzebne do realizacji tego opisu znajdują się tu: link w katalogu TrekBuddy.

Zaczynamy od ściągnięcia i zainstalowania samego programu. W tym miejscu nie powinno być kłopotów. Następnie bierzemy się za spolszczenie. Na karcie pamięci w Inne tworzymy katalog TrekBuddy a w nim foldery o nazwach: resources, maps, sounds, track-gpx, tracks-nmea, ui-profiles, wpts. Następnie do folderu resources przenosimy pobrany plik spolszczenia “lenguahe.res”.

Uruchamiamy program i wybieramy Menu —> Settings —> Basic —> DataDir i przytrzymujemy # przez 2s. Teraz wpisujemy ścieżkę dostępu file:///Mmc/Others/TrekBudy /  (bez względu jak mamy nazwaną kartę pamięci) Ok, Save. Po ponownym uruchomieniu programu powinniśmy mieć menu w języku polskim.

Do pełni szczęścia pozostaje nam wgranie map, kopiujemy je do folderu maps. Jeśli chodzi o wybór mapy Polski to polecam tą z podanego wyżej linku. Waży 800Mb ale warto. Posiada 6 warstw: 100 km, 10km, 3km, 2km, 500m oraz plany miast.

Pozdrawiam i życzę udanych wypraw.